DALYAN'DA KENT HAYATI....

Dalyan, MUĞLA'NIN ORTACA İLÇESİNE BAĞLI BİR BELDE. NÜFUSU 5 BİN DOLAYINDA. ÇOK SAYIDA YABANCI UYRUKLU KİŞİLER DE BURADA YAŞIYOR.

Adından da anlaşılacağı gibi geçmişte Dalyan'ın en önemli geliri balıktı. Pamukçuluk ise ikinci sırada yer alıyordu.Bugün ise turizm ön sıraya geçti. Çok sayıda konaklama tesisi yapıldı. Dolayısıyla da Daldan 'da, kent yaşamının temel ihtiyaçları olan büyük alişveriş merkezlerindeki kadar şatafatlı olmasada tüm ihtiyaçlarınızı karşılamay yetecek büyüklükte bir alışveriş merkezimiz mevcuttur. Burada market ihtiyaçlarınız için MİGROS market KİGILI,MAVİJEANS gibi markaların showroomları var.
Dalyan da banka olarak sadece T.İş Bankasının şubesi var ancak hemen hemen tüm büyük bankalarının ATM cihazları çarşı meydanında mevcuttur.

Dalyan Pazarı
dalyan da kurulan pazar

Cıvıl cıvıl bir pazar kurulur her Cumartesi Dalyan'da.Binbir çeşit baharatların yan yana dizildiği tezgahlar, doğal alanlarda yetişmiş sebzeleri tahta tezgâhlara dizen pazarcılar, el emeği göz nuru çeyizlik işlemeleri dahi bulabileceginiz tuhafiyeciler, yolun üstüne gerilmiş tentelerin altında rengârenk plastiklerini, alüminyum tencerelerini yaymış seyyar zücaciyeciler. Binbir kokuyu üzeri kalpli minik cam şişelere doldurup satan "misçi". Yerel tezgâhlarda dokunmuş kumaşlar, çiçekli basmalar, koyun çıngırakları, göz alıcı boncuklar, delikli keçi peynirleri, boy boy kavanozlarda zeytinler, mevsimine göre mantarlar, çintarlar kuzugöbekleri, dağlardan getirilmiş kar şerbeti satan beyaz önlüklü, pos bıyıklı bir adam. Dumanı mis gibi kokan tezgâhtan otlu peynirli ,patatesli gözlemeyle karnını doyuranlar. Oraya buraya çömelmiş ya da bağdaş kurmuş beyaz yemenili nineler, önlerinde dizi dizi bakraçlarda ayran ve kaymaklı yoğurtlar, birkaç domates, bir topak yağ, bir bakraç salça, sepette taze yumurtalar... Onları satacaklar da, aldıkları üç beş kuruşu evlerine götürecekler. Hepsi güler yüzlü, dost canlısı...

dalyan yerel pazar
June Haimoff, Kaptan June

Dalyan İztuzu Plajı'nda yumurtalarını bırakan Caretta caretta kaplumbağalarının neslinin korunması için başarılı bir mücadele vermiş bir İngiliz çevreci. Dalyan'ın simgesi haline gelmiş bir isimdir.

dalyan'da yaşayan Kaptan June

İlk defa Temmuz 1975´te teknesiyle Dalyan sahilindeki Ekincik Koyu'na geldi. Daha sonra tatilini geçirmek için sürekli bu bölgeye geldi. Dalyan'a 1986'daki gelişinde İztuzu Sahili'nde yaptığı bir barakada ve teknesinde yaşamaya başladı. Bu dönemde, geceleri yumurta bırakmak için kumsala gelen deniz kaplumbağaları Caretta Caretta´larla karşılaştı. Nesli tükenmeye yüz tutmuş bu kaplumbağaları gözleyerek bu sahillere nasıl, ne zaman geldiklerini, yumurtlama, üreme ve Akdeniz'e geri dönüşleri hakkında bütün bilgi edindi.

Caretta carettaların yuvalama ve yaşam alanı olan İztuzu Sahili'nde otel yapılmak istendiğini öğrendiğinde bir kampanya başlatarak dünyanın ilgisini bu kumsala çekti ve otel yapma girişiminin durdurulmasını sağladı. Ankara'da dönemin başbakanı Turgut Özal ile görüşen Haimoff, Özel Çevre Koruma Kurumu'nun kurulmasında önemli rol oynadı. Bu mücadelenin ve kazanılan zaferin öyküsünü Kaptan June ve Kaplumbağalar kitabında anlattı.

Dalyan halkının "Kaptan June" olarak hitap ettiği Haimoff, halen Köyceğiz Gölü-Dalyan ve çevresinin doğa bekçiliğini sürdürmekte, bölgedeki doğal dengeleri tehlikeye iten yapılanmaları engellemeye çalışmaktadır. Dalyan Belediyesi tarafından evinin bulunduğu sokağa kendi adı verilmiştir.Haimoff, 2009 yılında Türk vatandaşı oldu.

Cevat Eren-Gazeteci

Dalyan'da yaşayanlar onu Gazeteci olarak tanırlar. Dalyan'a ilk kez 1985 yılında İztuzu Kumsalına yapılacak otel le ilgili haber amaçlı gelen Cevat Eren, Dalyan'a ilk görüşte aşık olanlardan. Gazetecilik dalında yüksek lisans eğitimini tamamlayan cevat Eren, Milliyet Gazetesi Haber Merkezi ve Cumhuriyet Gazetesi Haber Merkezi'nde editörlük yaptı. Eren'in son görevi Hürriyet'in Antalya büro şefliği oldu.

dalyan gazeteci cevat eren

Dalyan yerleşen Eren 1989 yılından itibaren Otel işletmeciligi yapan Eren,2005 yılında turizmden de emekli olduktan sonra roman ve araştırma kitapları yazmaya başlamıştır.

DALYAN DA HAYAT
BİR BAŞKA GÜZEL

SANATÇI GÖZÜYLE DALYAN

Yolu Dalyan'a düşüpte Dalyan dan etkilenmeyen nerdeyse yok gibi. İşte size bir kaç örnek

Dalyan

BÜLENT ORTAÇGİL

Bu Şarkılar Adam Olmaz 1994 Dalyan

Kafam Biraz Karışıktır Oldum Olası
Denize Doğru, Yüzlerce Yol Var Ama
Hangisi Doğru? Hangisi Çıkmaz?

Aman, Sen Bir Yana Ben Bir Yana
Ayrı Düşmüşüz Yan Yana

Karşımız Deniz
Yardım Et Yoksa Gidemeyiz
Kıyıda Bir Saz Gibi Yalnızlık Olmaz

Dalyan Deltası Yaşamın Ta Kendisi
Düğümdür Dokusu Öyle Kolay Çözülmez

Dalyan

MURAT NET

Selamiçeşme Blues 2007 Dalyan

Gündüzleri dalgalar
Geceleri kadınlar
Sonra da güzel bir uyku
İşte ikibinbeş yazı

Caretta caretta her yıl gel buraya
Heykelini dikmişler tam ortaya
Kral mezarları dağda tam karşıda
İçinden çıkılmaz bir delta

Burası Dalyan, benim gözlerimle
Burası Dalyan, benim sözlerimle

Caretta Caretta Song

YT & EMILY CURTIS

Sea Animal Adventures

The Sea turtle song

Caretta Caretta